Yapı Kredi Portföy'ün Yönettiği 7 Fonun Kallite Notu Fitch Ratings Tarafından Belirlendi

Türkiye'de ilk kez yatırım ve emeklilik fonlarında uluslararası derecelendirmeye sahip olan Yapı Kredi Portföy'ün, yöneticisi olduğu üç bireysel emeklilik ve dört yatırım fonunun almış olduğu "Güçlü" ve "İyi"notları, Fitch Ratings tarafından tescil edildi.

Fitch Ratings Yapı Kredi Portföy'ün yönetimindeki Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş. A Tipi Şemsiye Fonu'na Bağlı Koç Şirketleri İştirak Alt Fonu ile Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. A Tipi Şemsiye Fonu'na Bağlı Hisse Senedi Alt Fonu'nun "Güçlü (Strong)", Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. B Tipi Şemsiye Fonu'na Bağlı Özel Bankacılık Büyüme Amaçlı Değişken Alt Fon ile Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş. B Tipi Şemsiye Fonu'na Bağlı Uzun Vadeli Tahvil ve Bono Alt Fon'unun ise "İyi (Good)" olan notlarını teyit etti

Fitch Ratings, ayrıca Yapı Kredi Portföy' ün yöneticisi olduğu Allianz Yaşam ve Emeklilik Birinci Esnek Grup Emeklilik Yatırım Fonu, Allianz Yaşam ve Emeklilik Esnek Emeklilik Yatırım Fonu ile Allianz Yaşam ve Emeklilik Gelir Amaçlı Kamu Borçlanma Araçları Grup Emeklilik Yatırım Fonu'nun fon kalite notlarını "İyi (Good)" olarak belirledi.

Türkiye'de öncülüğünü üstlendikleri uluslararası fon derecelendirmesiyle sektörde bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Yapı Kredi Portföy Genel Müdürü Emir Alpay, "Yapı Kredi Portföy olarak 13.6 milyar TL'lik bir büyüklüğü yönetiyoruz. Yatırımcılarımızın birikimlerine yön verirken uluslararası standartlarda hizmet sunmayı ilke edindik. Fonlarımızın sahip olduğu uluslararası kalite dereceleri de bu yönde atmış olduğumuz adımlarımızı tescil eder nitelikte." dedi.

Yapı Kredi Portföy, bu yıl Mayıs ayında uluslararası derecelendirme kurulusu Fitch Ratings tarafından Portföy Yönetimi alanında global standartlarda en yüksek derecelendirme notunu ifade eden Highest Standards (tur) notuna bir kez daha layık görülmüştü.

Uluslararası derecelendirme kuruluşları bu değerlendirmeyi, yatırım ve risk yönetimi süreçlerindeki uzmanlık kalitesi, makroekonomik ve teknik analizler ile beslenen araştırma süreçleri ve yatırım komitelerinin etkinliği gibi global standartlarda belirlenmiş fon kalite kriterlerini baz alarak yapıyor.