Özel Portföy Yönetimi

Sektörünün en önde gelen şirketleri arasında yer alan Yapı Kredi Portföy Yönetimi, vakıf, sandık, sigorta şirketleri ve ticari işletmeler gibi kurumsal yatırımcılar ile bireysel yatırımcılara özel portföy yönetimi hizmeti sunmaktadır.

Müşterileriyle uzun vadeli ilişki kurmayı hedefleyen Yapı Kredi Portföy Yönetimi, farklı risk tercihi ve yatırım ihtiyaçlarını kapsayan geniş ürün ve hizmet yelpazesi ile portföy yönetiminde müşterilerinin vazgeçilmez iş ortağı olmayı hedeflemektedir. Portföyler, müşterilerin risk ve getiri tercihlerine paralel olarak varlık sınıfı bazında

  • Türk Lirası
  • Yabancı Para
  • Hisse Senedi

stratejisi ile yönetilmektedir.

Her varlık sınıfının alt gruplarında ise farklılaşan yaklaşımı ile Yapı Kredi Portföy Yönetimi, her risk tercihine hitap eden özel yatırım modelleri oluşturabilme tecrübe ve bilgiye sahiptir.

Özel Portföy Yönetiminin bazı önemli özellikleri:

  • Yatırımcının risk/getiri tercih ve gereksinimlerine bağlı olarak en uygun portföy yapısı
  • Risk seviyesi ve karşılaştırma ölçütüne paralel, araştırma ve kantitatif analize dayalı varlık seçimi
  • Varlık sınıfı bazında ihtisaslaşmış, uzman ve deneyimli bir yatırım yönetimi kadrosu ile aktif yönetim
  • Portföy performansı ve kıstas getirisi arasında performans ve risk takibi
  • Standart ve özelleştirilmiş raporlama ve istenen araklıklarla müşteri hizmetleri

Yatırım Alternatifleri (Varlık Sınıfı Bazında)

Türk Lirası

Yatırımlarının performansını Türk Lirası bazında değerlendiren yatırımcılar için uygun bir portföy yönetimi alternatifidir. Aktif yönetim yaklaşımı ile portföy dağılımında ağırlıklı olarak hazine bonosu, ters repo, mevduat gibi sabit getirili finansal varlıklar kullanılabilinen korumacı yatırım modelinden, artan getiri hedefi ve risk tercihine bağlı olarak kaldıraç amaçlı kullanılan hisse senedi ve türev araçlara daha fazla yer verilen yatırım modeline kadar geniş yelpazede alternatif bulunmaktadır.

Yabancı Para

Tasarruflarını döviz bazında değerlendirmek isteyen ve alternatif yatırım araçlarının getiri potansiyelinden de faydalanmak isteyen yatırımcılar için uygun portföy yönetimi alternatifidir. Bu gruptaki portföylerde ağırlıklı olarak dövize endeksli ve sabit getirili finansal enstrümanlara yer verilirken, TL, parite, altın ve isteğe bağlı olarak hisse senedine de aktif yönetim stratejisi ışığında yatırım yapılabilmektedir.

Hisse Senedi

Aktif yönetim anlayışı ile varlıklarını ağırlıklı olarak hisse senetlerinde değerlendirmek isteyen, buna paralel olarak yüksek seviyede risk alabilecek ve portföy değerinde yüksek seviyede dalgalanmaları tolere edebilecek yatırımcılar için uygun yatırım alternatifidir. Hisse senetleri bu gruptaki portföylerde ağırlıklı olarak yer alırken, piyasa koşulları ve beklentilere göre ters repo, türev araçlar ve sabit getirili finansal enstrümanlar yatırım yapılan diğer finansal enstrümanlardır.